Slyšeli jste o Goji a jeho blahodárných a zdravých účincích? Tyto plody kustovnice čínské jsou symbolem krásy, vitality a síly. Po jakých ale sáhnout a jsou stejné ty, co vypěstujeme doma a ty co koupíme v obchodě? Kustovnice je trnitý keř jehož domovem je Čína a Japonsko. Dorůstá až do výšky 2 metrů. Dnes už na ni však narazíte téměř po celém světě, dokonce si ji můžete pěstovat i doma. Je zde však jedno ALE! Látky, které goji obsahuje, se odvíjí od toho, v jakých klimatických podmínkách a na jaké půdě se pěstuje. Proto to, co vypěstujete doma, nebude mít nikdy tolik prospěšných látek, jako goji, které koupíte v obchodě. Nejlepší je vybírat si plody, které byly vypěstovány přímo v Číně nebo Tibetu, jelikož mají nejvíce těchto aktivních látek. A o jakých látkách se tu vlastně bavíme?
Goji obsahují 18 různých aminokyselin, z nichž 9 je esenciálních. To znamená, že si je naše tělo neumí vytvořit samo. Poté mají až 20 stopových prvků a minerálů (např. fosfor, železo, vápník). Na to jak je plod malinkatý, obsahuje toho opravdu hodně. Není to totiž všechno. Oplývá vitamíny skupiny B, vitamínem C a E. V neposlední řadě má velké množství vlákniny, mastných kyselin, polysacharidů a dalších. Obsahuje betasisterol, který má protizánětlivé účinky.
Často se o ní mluví jako o superpotravině 21. století. Pravidelné užívání goji podporuje správnou funkci našeho imunitního a kardiovaskulárního systému. Navíc funguje jako antioxidant, stimulant a zpomaluje stárnutí buněk a podporuje jejich obnovu. Navíc podporuje proces hubnutí, protože upravuje hladinu krevního cukru a dává nám pocit sytosti. U mužů má dobrý vliv na sexuální apetit, podporuje plodnost a snižuje potenci.
Denně byste měli sníst alespoň hrst tohoto zázraku. Pokud si tedy koupíte 1 kg goji určitě vám chvíli vydrží. Můžete ho jíst přímo nebo si ho přidávat do ovesných kaší, čajů, salátů, polévek nebo dokonce moučníku. Díky svojí sladkosti můžete s těmito plody nahradit třeba ne tolik zdravé rozinky.