Městská a obecní kanalizace je velni složitý komplex chodeb a tunelů, který zajišťuje bezproblémový chod osídlené oblasti, aniž by tu docházelo k problémům, jaké zažívali mnozí lidé ve středověku. Kdybychom kanalizaci neměli, možná bychom byli ohroženi skutečnými epidemiemi úplavice, tyfu a dalších infekčních chorob, možná bychom byli vystaveni na ulicích neuvěřitelnému zápachu a bylo by obtížné ve městech vůbec žít.
O výskytu kanalizace ví mnozí z nás jen díky kovovým poklopům, a málokdo se zajímá, v jakém stavu je celá podzemní soustava. Dozvíme se to obvykle až v souvislosti s nějakou havárií, kterou řeší výjezdová skupina instalatérů. Čištění kanalizace probíhá nejčastěji pomocí tlakové vody anebo mechanickými prostředky.
Co se do kanalizace dostává
Kanalizační potrubí a přípojky mohou sloužit bez problémů řadu let a nikdo si ani nemusí ničeho povšimnout. Jakmile se však vedení zacpe nějakou nečistotou, dostaví se na místo instalatérský havarijní servis a začne situaci řešit.
Písek, kameny – kanalizace je otevřená vůči mnoha nečistotám, které putují hlavně za deště podél chodníků a silnic. Mohou mezi nimi být i kamínky, štěrk, hrubozrnný a jemnozrnný písek, navátý prach atp.
Naplavená zemina a kořeny stromů – vodní srážky mohou velmi snadno vmést do kanálů hlínu, a v určitých místech vytvořit zúžení a vycpávku. Pokud je nablízku nějaký strom nebo keř, a podaří se mu prorůst skrz kanalizaci, může tu mít ideální podmínky k růstu.
Toxické odpady – občas se tu najdou i toxické chemikálie, které tam sice nepatří, ale to už je spíše na osvětu a přístup lidí k životnímu prostředí. Někoho zkrátka můžete poučovat stokrát za sebou, a pokud mu schází motivace, stěží jej přesvědčíte, aby se nechoval sobecky. Kanalizace je bohužel velmi rozsáhlý komplex, kam se teoreticky dá vyhodit téměř vše.