Za koncem igelitových tašek stojí novela zákona o obalech, Česká republika se touto novelou začala řídit dnem 1.1.2018 a plastové tašky jsou jako jiné zboží v obchodě, zpoplatněny. Zdarma už dostanete pouze mikrotenový sáček na potraviny.
Týká se to obchodních řetězců i malých obchůdků bez ohledu na sortiment zboží, zda nabízí potraviny, oblečení nebo elektrické spotřebiče. Pro většinu z obchodníků, zejména hypermarketů, je to zcela nečekaná situace, neboť do té doby byla praxe zcela jiná. Za vším stojí návrh Ministerstva životního prostředí, cílem je maximálně chránit životní prostředí před zahlcením odpady, tedy igelitkami. Každý z obchodníků si sám může určit cenu tašky tak, aby byly pokryty náklady na její pořízení.
Jen tak pro orientaci, přírodní materiály potřebují na rozklad celkem krátkou dobu, ale jinak je to u plastů. Již samotná výroby přírodě zrovna nesvědčí a rozklad takových produktů odborníci odhadují na několik stovek let, u výrobků z polystyrenu je to dokonce tisíc let, i tak není jisté, zda vůbec rozkladu podlehnou. Dalším z důvodů prodeje igelitových tašek je i to, že počátkem letošního roku přestala Čína svážet odpad z ostatních zemí, což negativně dopadlo i na Českou republiku.
Statistiky odhadují, že na jednu osobu připadá průměrně tři sta kusů igelitových tašek, z nichž velká část skončí mezi běžnými odpadky, aniž by byly opakovaně použity.
Papírovky jako náhrada igelitek
Obchody se novému zákonu přizpůsobily a místo klasických a oblíbených igelitek nabízí zákazníkům papírové tašky nebo tašky, které se dají použít vícekrát, ovšem ty také nejsou zadarmo. Pokud si myslíte, že papírová taška je oproti té igelitové pro přírodu šetrnější, není to tak úplně pravda, jen o něco málo přírodu zatěžují a k jejich výrobě je třeba více energie, o proti dosud používané igelitové má i vyšší hmotnost.